Göz enfeksiyonlarında artış (Göz enfeksiyonu nasıl bulaşıyor? Tedavisi nasıl?)

Göz enfeksiyonlarında artış (Göz enfeksiyonu nasıl bulaşıyor? Tedavisi nasıl?)

Göz kapaklarında şişlik, gözlerde kızarıklık ve sulanma. Tüm bunlar göz enfeksiyonlarına neden olan virüslerin, yani adenovirüslerin belirtileri arasında yer alıyor.

El hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı op. Dr. Gülşah Tezcan, “Bu çoğunlukla çok bulaşıcı bir hastalık. Çoğunlukla toplu olan toplu yaşanan yerlerde çocuklar kreşte özellikle bu hastalığı okullarda kapabiliyorlar. İlerleyen dönemde gözün şeffaf tabakası kornea tabakasında lekeler oluşmakta. Bu hastalığın aslında süreçte çok ciddi bir komplikasyonu.” değerlendirmesinde bulundu.

Adenovirüsler 1 hafta içinde bulaşabiliyor ve her yaş grubunda gözlenebiliyor. Uzmanların göz enfeksiyonlarından korunmak için uyarıları var. Op. Dr. Tezcan, “Hastalıkta temastan kaçınmak çok çok önemli. Çok bulaşıcı çünkü. Yüzümüzü gözümüzü elledikten sonra herhangi bir yere dokunmadan muhakkak elimizi yıkamalıyız. Ayrıca makyaj malzemelerinin de ortak kullanılmaması çok çok önemli.” dedi.

Belirtiler meydana geldiğinde hastalığın bulaşma riskini önlemek için doktora başvurmak önemli.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele