Fıtık neden ve nasıl oluşur

Fıtık neden ve nasıl oluşur

Fıtık, karın duvarında bulunan kas ve zarların zayıfladığı bir noktadan, karın içi organların dışarı doğru çıkmasıdır. Fıtık oluşumunun başlıca nedenleri şunlar…

Karın içi basıncının artması:

Ağır yük kaldırma, ıkınma, öksürme, kabızlık, prostat büyümesi, aşırı kilo alma gibi durumlar karın içi basıncını yükseltir ve fıtık oluşumuna zemin hazırlar.

Kas zayıflığı:

Yaşlanma, genetik yatkınlık, ameliyat sonrası yara iyileşmesi, sigara kullanımı, bazı hastalıklar gibi faktörler kas zayıflığına neden olabilir ve fıtık riskini arttırabilir.

Doğuştan gelen defektler:

Bazı kişilerde karın duvarında doğuştan gelen zayıf noktalar veya yırtıklar olabilir. Bu kişilerde fıtık daha kolay gelişebilir.

TEDAVİSİ

Fıtık, karın duvarında, kasıkta, göbekte veya ameliyat kesisi yerinde şişlik, ağrı, rahatsızlık gibi belirtilerle kendini belli eder. Fıtık tanısı için doktor muayenesi ve ultrason incelemesi yeterlidir. Fıtık tedavisi için genellikle cerrahi operasyon gerekir. Fıtık tedavi edilmediği takdirde büyüyebilir, boğulabilir ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, fıtık şüphesi olan kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele