Fibromiyalji ile ilgili az bilinenler nelerdir

Fibromiyalji ile ilgili az bilinenler nelerdir

Fibromiyalji; kadınlarda daha sık görülen, gizli bir hastalık Fibromiyalji, vücudun çeşitli bölgelerinde ağrı ve yorgunluk yaratan kronik bir yumuşak doku romatizmasıdır. Toplumda çok bilinmeyen bu hastalık, başka hastalıklarla karıştırılabilen belirtiler gösterdiği için “gizli hastalık” olarak adlandırılır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Zeynep İyigün, bu konuda bilinçlenmenin önemine vurgu yapıyor.

Doç. Dr. Zeynep İyigün, fibromiyaljinin nedeninin sinir sistemindeki bir bozukluk olduğunu söyler. Ağrının yanı sıra yanma, batma gibi hisler de oluşabilir. Ağrı, sırt, boyun gibi yerlerde daha şiddetli olabilir. Hastaların kendilerini sürekli yorgun, uykusuz, unutkan ve mutsuz hissettiklerini belirtir.

Fibromiyalji tanısı koymak zordur. Çünkü hastalığın belirtileri başka hastalıklara da benzer. Bu yüzden hastaların ağrılarını ve diğer şikayetlerini iyi anlatmaları gerekir. Kan testleri ve görüntüleme yöntemleri, diğer hastalıkları ekarte etmek için yapılır. Tanı, hastanın klinik bulguları ve muayenesi ile konur.

Fibromiyaljinin diğer belirtileri arasında kronik yorgunluk, uyku bozukluğu, depresyon, anksiyete, hafıza ve konsantrasyon sorunları, kronik baş ağrısı, kas seğirme ve krampları, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, irritabl bağırsak sendromu ve huzursuz bacak sendromu sayılabilir. Bu belirtiler, hastaların yaşam kalitesini düşürür. Doç. Dr. İyigün, fibromiyalji yorgunluğunun normal yorgunluktan farklı olduğunu, hastaların uykudan dinlenemeyip, kemiklerinin yorulduğunu hissettiklerini söyler. Ayrıca hastaların uykularının verimsiz olduğunu, işlerine odaklanamadıklarını, hatta konuşulanları anlamadıklarını da ekler. Bu duruma “fibrofog- fibromiyalji sisi” denir.

Fibromiyalji tamamen tedavi edilemese de, hastaların hayat kalitesini arttırmak için bazı önlemler alabileceklerini söyleyen Doç. Dr. Zeynep İyigün, şöyle devam eder:

“Fibromiyalji belirtilerini iyileştirmenin en etkili yolu egzersiz yapmaktır. “Kalp atış hızını artıran aerobik egzersizleri düzenli olarak yapmak “Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli almak “Ağrıyı azaltan masaj, fizik tedavi gibi yöntemleri kullanmak “Uyku düzenine dikkat etmek “Beslenmeyi düzene sokmak “Fibromiyaljiye eşlik eden diğer hastalıklarınızın da tedavi edilmesini ihmal etmemek.”

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele