Faydalarıyla göz dolduran ot ortaya çıktı. Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır. Uykusuzluğu giderir.

Faydalarıyla göz dolduran ot ortaya çıktı. Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır. Uykusuzluğu giderir.

Karabaş Otu Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı arayışındaki tüketiciler, doğal besinlere ilgi gösteriyor. Bu besinler arasında, mucizevi faydalarıyla öne çıkan bir bitki var: Karabaş otu.

KARABAŞ OTU NEDİR?

Karabaş otu, ballıbabagiller familyasına ait, bir veya çok yıllık otsu veya odunsu bir bitkidir.

Çiçekleri mavi veya menekşe renkli olan bu bitki, ezildiğinde hoş olmayan bir koku yayıyor. Yurdumuzda alçak makilerde yetişen karabaş otunun, bir türünden karabayaşı adı verilen bir esans elde ediliyor.

KARABAŞ OTUNUN MUCİZE FAYDALARI

Karabaş otunun sağlık açısından pek çok faydası bulunuyor. Bu bitki, arı sokmalarına karşı koruyucu, kalp sağlığına destekleyici, damar sertliğine karşı yararlı, balgam söktürücü, sara ve beyin hastalıklarına iyi gelen, uykusuzluğu önleyen ve zindelik veren bir etkiye sahip.

MUCİZE OT NASIL KULLANILIR?

Karabaş otu, genellikle çay şeklinde tüketiliyor. Bazı kültürlerde, sağlık için karabaş otu çayı içiliyor. Bazı bölgelerde ise, yemeklere baharat olarak ekleniyor.

Ancak karabaş otunun bazı türleri, toksik etkilere neden olabildiği için, tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışmak gerekiyor. Karabaş otunun yaprakları ve çiçekleri, yemeklere ekşi ve aromatik bir lezzet katıyor. Fakat bazı insanlar, karabaş otunun tadını acı ve keskin bulduğu için, diğer besinlerle birlikte tüketiyor.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele