Erkek mi daha uzun yaşar kadın mı

Erkek mi daha uzun yaşar kadın mı

Erkeklerin biyolojik olarak kadınlardan daha yaşlı olduğunu gösteren bir araştırma Finlandiya Jyvaskyla Üniversitesi’nde yapıldı. “The Journals of Gerontology: Series A” adlı dergide yayınlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, 50’li yaşlardaki erkeklerin biyolojik olarak kadınlardan ortalama 4 yaş daha ileri olduğunu buldu.

Erkeklerin biyolojik olarak daha çabuk yaşlanmasının nedeni olarak daha fazla sigara içmeleri ve vücut yapılarının daha iri olması gösterildi. Çalışmada, erkeklerle kadınlar arasında biyolojik yaşlanmada fark olup olmadığı ve bu farkın yaşam tarzıyla ilişkisi araştırıldı.

Araştırmada biyolojik yaşlanmayı belirlemek için bir kişinin ömrü boyunca yaşam süresini etkileyen faktörleri inceleyen epigenetik saatler kullanıldı. Çalışmanın baş yazarı Anna Kankaanpaa, “Araştırmamızda çok nadir bir çalışma tasarımı kullandık ve karşıt cinsiyetli ikizler arasındaki yaşlanma hızını kıyasladık. Bu ikizler arasında da benzer bir fark gördük. Erkek kardeş, biyolojik olarak kız kardeşinden yaklaşık bir yaş daha büyüktü.” dedi.

Araştırmada, eğitim, vücut kitle indeksi, sigara ve alkol tüketimi ve fiziksel aktivite gibi yaşam tarzıyla ilgili faktörler anketler aracılığıyla ölçüldü.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele