Ekmekte ve makarnada bulunuyor: Bu vitamin kalp hastalıklarına yol açabilir

Ekmekte ve makarnada bulunuyor: Bu vitamin kalp hastalıklarına yol açabilir

Birçok kahvaltılık tahılda ve diğer “zenginleştirilmiş” veya “güçlendirilmiş” ürünlerde bulunan niasin, daha önce kolesterolü düşürmek için önerilen yaygın bir B vitamini olarak biliniyor.

Ancak araştırmacılar, vücudun aşırı niasini parçalaması sonucu oluşan ve 4PY adı verilen bir kimyasalın kalp krizi, felç ve kalp rahatsızlıklarıyla güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu buldu.

ABD’de yer alan Cleveland Kliniği’nden Dr. Stanley Hazen, niasinin kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde “daha önce fark edilmeyen ancak önemli bir etki” sunabileceğini söyledi.

Niasin eksikliği pellagra adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir duruma neden olabilir. Semptomlar arasında iltihaplı cilt, ağızda yaralar, ishal ve hatta demans yer alır.

NHS’ye göre, önerilen günlük niasin miktarı erkekler için 16,5 mg, kadınlar için 13,2 mg’dır.

Ancak Nature Medicine’de yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar dört kişiden birinin çok fazla aldığını ve kanında yüksek düzeyde 4PY bulunduğunu tespit etti.

Dr. Hazen, “Niasin’in etkileri her zaman bir miktar paradoks olmuştur. Kolesterolü düşürmesine rağmen klinik faydalar her zaman beklenenden daha az olmuştur.”

“Bu, aşırı niasinin, kolesterol düşürmenin faydalarını kısmen ortadan kaldıran belirsiz olumsuz etkilere neden olduğu fikrine yol açtı. Bulgularımızın bu paradoksu açıklamaya yardımcı olduğuna inanıyoruz.” diye ekledi.

Çalışmada Birleşik Krallık’taki 503.325 kişiden alınan kan örnekleri ve tıbbi kayıtlar incelendi.

Daha yüksek 4PY seviyesine sahip olanların kalp krizi, felç ve kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğu bulundu.

Una eklenen niasin miktarındaki artış, Birleşik Krallık hükümeti tarafından 2022 yılında onaylandı ve Dünya Ticaret Örgütü ve AB Komisyonu’na resmi bildirim süreci tamamlandıktan sonra bu yılın sonlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele