Dünya Sağlık Örgütü’nden yeni salgın uyarısı geldi. Çin’de bir kişi öldü

Dünya Sağlık Örgütü’nden yeni salgın uyarısı geldi. Çin’de bir kişi öldü

Çin’de yaşayan 60 yaşındaki bir kadın, hem grip hem de kuş gribi virüslerine yakalanarak hayatını kaybetti.

Bu, iki farklı kuş gribi virüsüne (H10N5 ve H3N2) maruz kalan ve ölen ilk insan vakası olarak kayıtlara geçti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu olayın insan sağlığı için oluşturduğu riski değerlendirmek üzere harekete geçti.

Kadın, ölmeden önce canlı kümes hayvanları satın almıştı. Bu hayvanlardan alınan örneklerde, kuş gribi virüslerinin izleri bulundu.

Kadın, hastalık belirtileri göstermeye başladıktan üç gün sonra hastaneye başvurdu. Ancak durumu ağırlaşarak beş gün sonra başka bir hastaneye sevk edildi.

Testler, kadının iki farklı kuş gribi virüsüne sahip olduğunu ortaya çıkardı. Fakat tedaviye yanıt vermedi ve kısa süre sonra öldü.

DSÖ sözcüsü, kadının enfeksiyonunun sporadik bir olay olduğunu ve insandan insana bulaşma olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Ancak, kuş gribi virüslerinin hayvanlarda ve insanlarda nasıl yayıldığını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de vurguladı.

DSÖ, insanların enfekte kuşlarla veya ortamlarla temas etmemesi gerektiğini de hatırlattı.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele