Dişlerinizi ömür boyu korumanın basit ipuçları!

Dişlerinizi ömür boyu korumanın basit ipuçları!

Dişler, vücudun diğer birçok bölümünden daha uzun süre dayanabilir, ancak “yok edilemez” özelliklere sahip değildir. Dişler de diğer organlar gibi zamanla yaşlanır. Ancak bilim adamları, dişlerin ömür boyu sağlığını korumanın püf noktalarını açıkladılar.

Dişlerimizi ömür boyu korumanın önemli bir adımı, özellikle asit oranı yüksek yiyecek ve içeceklerle temas etmeleri durumunda oluşan aşınmalara karşı korumaktır. Bu tür aşınmalara maruz kalan dişler, zamanla çürüme ve enfeksiyon riski altında kalabilir.

İyi bir ağız bakımı, hijyen uygulamaları, düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve gerekirse diş hekimi kontrolleri ile diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Uzmanlara göre, güzel bir gülüş sadece estetik bir tercih değil, aynı zamanda sağlıklı diş yapısının bir yansımasıdır. Sağlıklı dişlere sahip olmak için doğru diş fırçalama yöntemleri, bilinçli beslenme alışkanlıkları ve düzenli doktor kontrolleri önemlidir. Diş hekimine yılda iki kez gitmek, bu sürecin önemli bir parçasıdır.

Diş hekimliği uzmanı Dr. Tien Jiang’e göre, doğru diş fırçalama tekniği, diş taşı oluşumunu önlemeye ve diş sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Diş taşı içinde bulunan bakteriler, çürüklere, diş minesini parçalamaya ve enfeksiyona neden olabilir. Doğru diş fırçalama tekniği seçimi, uygun diş fırçası seçimi ve önerilere uygun bir şekilde uygulama, diş sağlığını uzun ömürlü kılabilir.

Dr. Jiang, diş fırçalama teknikleri hakkında şu önerilerde bulunuyor: “Florürlü diş macunuyla iki dakika fırçalayın, süreyi sol üst, sağ üst, sol alt ve sağ alt dişlere bölün (bölüm başına 30 saniye).

Fırçaya açı verin ve kılları diş etlerine doğru yönlendirin. Kılların dişlere 45 derece açıyla yerleştirilmesi, etkili temizliği sağlar.”

Uzmanlar diş macunu seçimine de vurgu yaparak, “Aşındırıcı içermeyen, dişi onaran ve tükürük miktarını destekleyen macunlar kullanmalıyız” diyor.

Beslenme, ağız sağlığı için de önemlidir. Dengeli bir beslenme, diş sağlığını destekler ve çürüklerin, diş eti hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Kalsiyum ve fosfor gibi mineraller, diş minesini koruyarak sağlıklı dişlere katkıda bulunur. Kalsiyum açısından zengin besinler ve protein kaynakları diş sağlığına destek olabilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele