Depremzede psikolog depremin büyük travmalarını anlattı

Depremzede psikolog depremin büyük travmalarını anlattı

2023 yılında Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve 11 ilde yıkıma neden olan deprem, Türkiye’nin en büyük felaketlerinden biri olarak tarihe geçti.

Hatay’ın Antakya ilçesindeki evinde depreme yakalanan Uzman Psikolog Gizem Yılmaz, depremin boyutunun literatürde karşılaşılmayan bir seviyede olduğunu ve teorik bilginin pratikle örtüşmediğini dile getirdi.

Yılmaz, depremi farklı şekillerde deneyimleyen insanların bazılarının deprem gerçekleşmemiş gibi davrandığını ve bunun dissosiyatif bir belirti olduğunu söyledi.

Yılmaz, depremzedelerin yanında olmanın, güvenlik ve temel ihtiyaçlarını sağlamanın önemli olduğunu vurgulayarak, suçluluk, öfke, donma gibi sorunlar yaşayanların profesyonel yardım almaları gerektiğini ifade etti.

Yılmaz, depremin literatürde karşılaşılmayan bir felaket olduğunu, kitap bilgisinin yetersiz kaldığını, depremi yaşayan insanların çeşitli tepkiler verdiğini ve psikolojik yardım alınması gerektiğini vurguluyor.

2023 yılında Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde hasara neden olan deprem, Türkiye’nin en büyük felaketlerinden biriydi.

Hatay’ın Antakya ilçesinde evinde depreme denk gelen Uzman Psikolog Gizem Yılmaz, depremin boyutunun literatürde eşine rastlanmayan bir seviyede olduğunu ve teorik bilginin pratikle örtüşmediğini söyledi.

Yılmaz, depremi farklı şekillerde yaşayan insanların bazılarının deprem gerçekleşmemiş gibi davrandığını ve bunun dissosiyatif bir belirti olduğunu belirtti.

Yılmaz, depremzedelerin yanında olmanın, güvenlik ve temel ihtiyaçlarını sağlamanın önemli olduğunu ifade ederek, suçluluk, öfke, donma gibi sorunlar yaşayanların profesyonel destek almaları gerektiğini söyledi.

Yılmaz, depremzedelerin bu acı gerçekle yüzleşip devam etmek zorunda olduklarını, normale dönmek diye bir şey olmadığını, mutlu olmanın bu süreçte gerçekçi olmadığını dile getirdi.

Yılmaz, depremin kişilerden süreklilik duygusunu aldığını, ertesi gün güvenini ve rutinlerini kaybettirdiğini, içlerinden büyük bir parçayı çıkardığını anlattı.

Yılmaz, bu eksikliği tamamlamanın mümkün olmadığını, bununla yaşamayı öğrenmek gerektiğini, yeni parçalar eklemek için harekete geçmek gerektiğini vurguladı.

Yılmaz, depremin en çok etkilediği gruplardan birinin de çocuklar olduğunu, çocukların da farklı farklı belirtiler gösterdiğini, okul öncesi dönemde gerçek dışı inançlar geliştirebildiklerini, güvende hissetmek ve neler yaşayacaklarına emin olmak gerektiğini söyledi.

Yılmaz, mümkün rutinlerin kişiyi güvende hissettireceğini, suçluluk hissinin insanlarda etkin olduğunu, depremin savunmasız bıraktığını, donmak ve hissizlik hissinin normal olduğunu, ancak bu düşüncelerin ağırlaştığında ve gerçeklikten uzaklaştığında profesyonel yardım alınması gerektiğini söyledi.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele