Çocuklarda yalancı şaşılık nasıl anlaşılır?

Çocuklarda yalancı şaşılık nasıl anlaşılır?

Şaşılık, iki gözün görme ekseninin birbirine paralel olmadığı durumdur. Şaşılık, genetik, nörolojik veya göz hastalıklarına bağlı olarak gelişebilir. Çocuklarda şaşılık, güneşte bir gözü kısma veya kapatma, başı yana veya öne eğme, çift görme, sık sık düşme, okuma ve yazma güçlüğü gibi belirtilerle kendini belli eder.

TANISI

Şaşılık, göz doktoru tarafından yapılan muayene ve testlerle tanı konulabilir. Şaşılık tedavisinde, gözlük, kontakt lens, prizma, göz egzersizi, kapama tedavisi veya göz kası ameliyatı gibi yöntemler kullanılabilir.

TEDAVİSİ

Şaşılık tedavi edilmezse, kayan gözde tembellik, üç boyutlu görme kaybı, çift görme, baş ağrısı, yorgunluk gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca, çocuğun meslek seçimini ve sosyal hayatını da olumsuz etkileyebilir. Bebeklerin göz muayenesi ilk üç ay içinde yapılmalı ve doktorun tavsiyesine göre tekrarlanmalıdır. Bebeklerde bazen yalancı şaşılık görülebilir. Bu durum, burun kemiğinin tam gelişmediği dönemde, göz kapaklarının iç kıvrımlarının çok olması nedeniyle, gözlerin içe kaymış gibi görünmesidir. Bu durum normaldir ve tedavi gerektirmez.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele