Çocuklarda görülebilen tehlikeli virüse dikkat! Okullar açıldı vakalar arttı. Uzmanlardan uyarılar geldi

Çocuklarda görülebilen tehlikeli virüse dikkat! Okullar açıldı vakalar arttı. Uzmanlardan uyarılar geldi

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Seda Çevik Kaya, bu virüsün okul çocuklarına nasıl bulaştığını ve nasıl önlem alınabileceğini anlattı.

“Okulda oyun oynayan çocuklar birbirleriyle çok sayıdalar. Ellerini de yeterince yıkamıyorlar. Bu nedenle hasta olan bir çocuktan diğerlerine kolayca geçiyor. Gözlerde kızarıklık, sulanma, akıntı gibi ortaya çıkıyor ” diyen Dr. Kaya, adenovirüsün yetişkinlerde de görülebildiğini ve korneada leke bırakabildiğini söyledi.

Dr. Kaya, sistematik tedavi doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanılmaması, aksi takdirde korneanın zarar görebileceğini vurguladı.

Dr. Kaya, olası durumlardan korunmak için şu önerilerde bulundu:

“Lens alınabilecek olasılıkları lenslerini çıkarmalı, makyaj yapmamalı, elleri sık sık yıkamalı, yüz havlularını başkalarıyla paylaşmamalı, hasta çocuklarının yastık yastıklarını değiştirmeli.”

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele