Cevizin çok az bilinen yararları

Cevizin çok az bilinen yararları

Ceviz, bitkisel kaynaklı Omega 3 (alfa-linolenik asit) bakımından en zengin kuruyemiştir. Omega 3 alımının, kalp ve damar sağlığını koruduğu ve kalp hastalıkları riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Ceviz, Akdeniz diyetinin vazgeçilmez bir unsuru olarak, kalp hastalıkları riskini %30, felç riskini ise %49 azalttığı gösterilen Predimed araştırmasında da anahtar bir rol oynamıştır.

Ceviz, Batı tipi beslenmeye dahil edildiğinde, erkeklerde sperm kalitesini, canlılığını, hareketliliğini ve şeklini iyileştirdiği saptanmıştır. Ceviz, diğer kuruyemişler ve yerfıstığı ile karşılaştırıldığında, en yüksek polifenol seviyesine sahiptir.

ANTİOKSİDAN ETKİSİ

Polifenollerin çoğu antioksidan özelliktedir ve kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklardan korunmada etkilidir. Günde 56 gram ceviz yemenin, karaciğer yağlanması olan fazla kilolu kişilerde damar fonksiyonunu iyileştirdiği görülmüştür. Ayrıca ceviz, beslenme planına eklendiğinde, kişilerin kilo almasına sebep olmamıştır.

Günde 42 gram ceviz yemenin, kalp ve damar hastalıklarının iki önemli göstergesi olan non-hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b’yi belirgin şekilde düşürdüğü belirlenmiştir. Ceviz tüketiminin yüksek olması, kadınlarda tip 2 diyabet riskini anlamlı olarak azaltmıştır.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele