Cep telefonu hangi hastalığı yapar

Cep telefonu hangi hastalığı yapar

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Gülay Yılmazer, cep telefonu bağımlılığının sağlığımızı nasıl etkilediğini anlattı. Yılmazer, ergenliğin, bireyin çocukluktan yetişkinliğe geçiş yaptığı kritik bir dönem olduğunu ve sağlıklı bir şekilde atlatılması halinde yetişkinliğe de sağlıklı bir giriş yapılacağını söyledi.

ERGENLER DAHA ÇOK RİSK ALTINDA

Yılmazer, ergenlerin bağımlılıklara daha yatkın olduğunu ve akıllı telefon kullanımının son yıllarda artmasıyla birlikte ergenlerde fiziksel ve psikososyal problemlerin de arttığını vurguladı ve şöyle devam etti:
“Akıllı telefon bağımlılığı riski, aile, akran, arkadaş ve öğretmenlerle kurulan ilişkilerin niteliğiyle de ilgilidir. Sosyal destek ağlarının güçlü olması, akıllı telefon bağımlılığı riskini azaltırken, zayıf olması, ergenleri farklı bir arayışa itebilir. Telefon bağımlılığı olan ergenlerde duygudurum bozuklukları, depresyon, anksiyete, düşük özgüven, hareketsiz yaşam tarzı (düzenli fiziksel aktivite yapmayan veya hiç yapmayan yaşam tarzı), obezite ve bunlara bağlı olarak işitme, görme bozuklukları gibi fiziksel ve psikososyal sorunlar görülebilir.”

Yılmazer, ergenliğin çok değerli bir dönem olduğunu ve ergenlerin zararlı alışkanlıklardan korunması gerektiğini belirterek, “Ergenler bizim geleceğimiz. Yetişkinliğe geçiş aşamasındalar. Bu aşamada onları zararlı alışkanlıklardan koruyabilirsek, öz bakım becerileri gelişmiş bir birey olarak yetiştirebilirsek, sağlıklı toplumların oluşumuna katkıda bulunabiliriz.” dedi.

ÇOCUKLARA TELEFON VERMEK DOĞRU MU?

Yılmazer, anne babaların çocuklarını oyalamak için akıllı telefon vermesinin sakıncalarına da değinerek şunları söyledi:

“Obezite artışıyla birlikte kronik hastalıklar da artacaktır. Bel çevresi, kan basıncı, nabız hızı yükselecek, kalp damar hastalıklarına davetiye çıkaracaktır. Gece geç saatlere kadar uyanık kalmak, gündüz uyku halinde olmak, uyku bozukluklarına yol açacaktır. Bunlar, aslında yetişkinlikte karşılaşabileceğimiz sorunları daha erken yaşlara indirmiş oluyoruz. Kalp damar hastalığı riski, belki 40’lı yaşlarda başlayacak bir hastalık iken, biz bu riski daha erken yaşlara çekmiş oluyoruz, akıllı telefon bağımlılığı nedeniyle. Hareketsiz yaşamımız, yanlış beslenme alışkanlığı ve obezite, kan yağlarımızı yükseltecek, kolesterol seviyemiz artacak, kan basıncımız yükselecek…

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele