Bu mantara aman dikkat

Bu mantara aman dikkat

Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul, “Mantar zehirlenmesine sebep olan çok sayıda toksin vardır, fakat bunların içinde en tehlikelisi Amatosin’dir.” dedi ve çok önemli uyarılarda bulundu. İşte, o uyarılar…

Ülkemizde ölüm meleği ya da evcik kıran olarak bilinen Amanita Phalloides türü mantarlarda bulunuyor. Bu mantarın yenmesi hızlı ve ağır karaciğer yetmezliğine yol açıyor.

Mantar zehirlenmelerine genellikle yabani mantarların bolca yetiştiği dönem olan nisan ve kasım ayları arasında rastlandığına dikkat çeken Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul, “Doğadan toplanan yabani mantar yendikten sonra yüzlerce hasta acil servislere gelmekte ve bu hastalara yoğun bakım desteği verilmektedir.

Oluşan ciddi karaciğer yetmezliği nedeniyle karaciğer nakli gereken hastaların sayısı da çok fazladır. Hastaların çoğu maalesef hayatını kaybetmektedir” sözlerini kullandı.

BELİRTİLERİ

Hastalarda ciddi belirtilerin genelde ilk 6-8 saatlik dönemden sonra başladığını belirten Ertuğrul, “Bu belirtiler arasında bulantı, kusma, aşırı terleme, çarpıntı, yüzde kızarma, huzursuzluk, sersemlik bulunmaktadır. İlerleyen dönemde hastalarda bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybı gibi sinir sistemi belirtileri ortaya çıkar. Bu hastalar yoğun bakım koşullarında izlenmekte ve durumu ciddi olan ve geri dönülmez karaciğer yetmezliği olan hastaların bir kısmına karaciğer nakli yapılarak hayatları kurtarılmaktadır.

Karaciğer yetmezliği olan hastaların çoğu ise maalesef organ nakli için uygun olmadığı ya da gerekli organ bulunamadığı için hayatlarını kaybetmektedir” dedi.

Doç. Dr. Ertuğrul konuşmasını şöyle bitirdi:

“Zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmek çok güç olduğundan doğadaki yabani mantarlar toplanıp yenmemeli, bunun yerine paketli satılan kültür mantarları seçilmelidir.”

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele