Bu kahve yaşlanmayı önlüyor

Bu kahve yaşlanmayı önlüyor

Bu kahve yaşlanmayı önlüyor

İşte Menengiç kahvesinin yararları…

Menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bildirildi. İşte ayrıntılar…

MENENGİÇ KAHVESİ SAĞLIĞA NASIL FAYDA SAĞLAR?

Menengiç kahvesi, Türkiye’nin batı, güney ve güneydoğu bölgelerinde doğal olarak yetişen menengiç (Çitlenbik) ağacının meyvelerinden yapılan bir içecektir. Yabani fıstık olarak da bilinen menengiç meyvesi, güneşte kurutulduktan sonra kavrulur ve ezilerek kahve haline getirilir. Menengiç kahvesi, hem suyla hem de sütle hazırlanabilir. Menengiç kahvesinin, sağlık açısından pek çok faydası olduğu araştırmalarla ortaya konmuştur.

Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, yaptığı açıklamada, menengiç kahvesinin faydalarını şöyle anlatmıştır:

“Menengiç meyvesi, E ve B vitaminleri ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum, kadminyum gibi önemli mineral ve elementler içerir. Ayrıca protein, yağ, besinsel lif, doymamış yağ asitleri ve mineral maddeler bakımından da çok faydalı bir bitkidir.

Menengiç kahvesi, antioksidan ve fenolik bileşenler sayesinde vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı korur. Aynı zamanda iltihaplanmayı azaltır, enerji verir, kan şekerini ve kolesterolü düzenler, bağışıklığı güçlendirir, karaciğer sağlığını destekler, toksinleri atar, regl sancılarını hafifletir, saç ve tırnak sağlığını iyileştirir, cildi güzelleştirir, migrene iyi gelir.” “Menengiç kahvesi, sabun sanayinde de kullanılır. Özellikle bıttım sabunu yapımında menengiç meyvesi tercih edilir. Bıttım sabunu, saç dökülmesini önler, kepek sorununu giderir, saçı besler ve parlaklık verir.”

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele