Bitki çayları nasıl demlenir

Bitki çayları nasıl demlenir

Diyetisyen Sanem Apa, kahveye göre daha az kafein içeren bitki çayı tüketiminin sağlığa daha faydalı bir seçenek olduğunu ve içindeki flavanoidler sayesinde kalp ve kanser riskini de azalttığını belirtiyor.

ANTİOKSİDAN BİTKİ ÇAYLARI

Beyaz çay, yeşil çay, siyah çay gibi çayların hepsi sinensis bitkisinden gelmektedir. Diyetisyen Apa, “Bu çaylar flavanoidler bakımından zengin ve eşsiz antioksidanlardır. ECGC adı verilen bu aktif madde kanseri tetikleyen serbest radikalleri engeller. Ayrıca kalp sağlığını korur ve damar sertliğini önler” şeklinde açıklıyor.

Apa, bunun yanında kafein ve theanin gibi maddelerin de beyin performansı üzerinde olumlu etkisi olduğunu ancak bu çaylardan yararlanmak için işleme sürecine dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde çok işlenmiş yapraklardan elde edilen çayların polifenol içeriği düşük olacağından istenen etki sağlanamayacağını ifade ediyor.

Diyetisyen Apa, “Beyaz çay veya yeşil çay ile siyah çay kıyaslandığında siyah çayın polifenol içeriği daha düşüktür ama yine de antioksidan özelliği vardır. Özellikle son zamanlarda beyaz çay üzerinde yapılan araştırmalar, beyaz çayın kansere karşı en etkili korumayı sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca beyaz çay düzenli olarak tüketildiğinde 1 ay içinde bel bölgesinde ortalama 0,5- 1,5 cm incelme sağladığı görülmüştür” diyor.

NASIL KULLANILMALILAR

Çay tüketimi ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de çayın demlenme süresidir. Apa, kaynar suyu 1- 2 dakika dinlendirdikten sonra ortalama 3- 4 dakika demlediğiniz çay ile en iyi sonucu alabileceğinizi bitki çaylarını uygun şekilde muhafaza etmek için de güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde saklamanız gerektiğini söylüyor.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele