Bitki bazlı beslenme nasıl olmalı?

Bitki bazlı beslenme nasıl olmalı?

Bitki bazlı beslenme, hayvansal ürünleri azaltıp bitkisel kaynaklara ağırlık veren bir beslenme şekli. Son yıllarda bu beslenme şekli hem sağlık hem de çevre nedenleriyle giderek daha popüler hale gelmiştir.

PANDEMİ ETKİSİ

Özellikle pandemi döneminde insanlar bitki bazlı beslenmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine ve kronik hastalıkların riskini azalttığına inanmaktadır. Bu nedenle bitkisel bazlı gıda ürünlerine olan talep artmıştır.

Bitki bazlı beslenme ayrıca hayvan haklarını savunmak ve küresel ısınmayı önlemek isteyenler için de bir tercih sebebidir. Ancak bitki bazlı beslenmenin sağlıklı olması için yeterli ve dengeli olması gerekir.

Et grubunu tüketmeyenlerin bitkisel protein kaynaklarına yönelmesi, vitamin ve mineral eksikliklerini önlemek için takviye alması gerekebilir. Bitki bazlı beslenme, doğru uygulandığında hem bireysel hem de toplumsal faydalar sağlayabilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele