Bilimsel olarak kanıtlandı! Depresyona iyi gelen bitki çayları…

Bilimsel olarak kanıtlandı! Depresyona iyi gelen bitki çayları…

Bitki çayları, bu doğal yöntemlerden biridir. İşte depresyona iyi geldiği ve sakinleştirici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış 4 bitki çayı tarifi.

Depresyon için önerilen çaylar:

  1. Papatya Çayı: Papatya çayı, papatya çiçeklerinin kurutularak sıcak su içinde demlenmesiyle elde edilir. Journal of Young Pharmacists’de yapılan bir çalışma, papatya çayının kemoterapi gören kanser hastalarında anksiyete ve depresyon üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.
  2. Melisa Çayı: Melisa çayı, limon kokulu bir bitki olan melisa ile yapılır. Nutrients Dergisi’nde yayımlanan bir çalışma, melisanın ruh halini iyileştirebileceğini ve kaygı düzeylerini azaltabileceğini göstermiştir. 2-3 bardak melisa çayı içmek, anksiyete ve depresif belirtileri hafifletebilir.
  3. Yeşil Çay: Yeşil çay, düzenli olarak tüketildiğinde depresyon semptomlarını azaltabilir. The American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir araştırma, düzenli yeşil çay tüketen yaşlı yetişkinlerde depresyon belirtilerinde azalma olduğunu göstermiştir.
  4. Lavanta Çayı: Lavanta çayı, kurutulmuş lavanta bitkisinin sıcak su ile demlenmesiyle yapılır. Complementary Therapies in Medicine’da yapılan bir çalışma, lavanta çayının yaşlı bireylerde kaygı ve depresyon üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Günde 2-3 bardak lavanta çayı içmek, depresyon tedavisine yardımcı olabilir.

Her ne kadar mutluluk kavramı kişisel olsa da, bu bitki çayları düzenli olarak tüketildiğinde psikolojik sağlığa olumlu katkılarda bulunabilir. Doğal antidepresan etkisi ile bu çaylar, zorlu zamanlarda destekleyici bir rol oynayabilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele