Beynini düşünen bu besinleri tüketsin

Beynini düşünen bu besinleri tüketsin

Zihinsel sağlığımızı korumak ve geliştirmek için beslenme düzenimiz çok önemlidir. Beyin sağlığı için vücudumuza iyi bakmalı, düzenli egzersiz yapmalı, yeterli uyumalı ve stresi azaltmalıyız. Ayrıca zihnimizi besleyen ve güçlendiren besinleri de tüketmeliyiz. Beslenme düzenimizde yaptığımız hatalar ise sinir sistemimize zarar verebilir. Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy, zihinsel sağlığımıza iyi gelen ve gelmeyen besinler hakkında bilgi verdi.

BALIKLAR

Omega-3 yağ asitleri, beyin sağlığı için hayati öneme sahiptir. Omega-3 yağ asitleri en çok somon, sardalya, ringa, uskumru, ton balığı gibi soğuk su balıklarında bulunur. Bu balıkları haftada en az iki defa tüketmek, hafızamızı koruyacak ve ileride demans hastalığına yakalanma riskimizi azaltacaktır.

YUMURTA

Yumurta, kolin adı verilen bir madde açısından çok zengindir. Kolin, beyin hücrelerinin iletişimini sağlayan nörotransmitterlerin yapımında kullanılır. Ayrıca yumurtada bulunan aminoasitler, hücre fonksiyonlarını düzenleyerek zihinsel ve nörolojik bozuklukların önlenmesine yardımcı olur. Haftada 3-4 defa yumurta tüketmek, zihinsel sağlığımız için faydalıdır.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Yeşil yapraklı sebzeler, folik asit veya folat olarak bilinen bir B vitamini açısından çok zengindir. Folik asit, hafızayı doğrudan etkileyen bir maddedir. Ispanak, lahana, pazı, brokoli, roka gibi yeşil yapraklı sebzeleri her gün en az bir porsiyon tüketmek, sağlam bir beyin için önemlidir.

ZERDEÇAL

Zerdeçal, depresyon belirtilerini azalttığı ve beyinde yeni hücre oluşumunu desteklediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir baharattır. Zerdeçalın içindeki curcumin adlı madde, kan-beyin bariyerini aşarak beyin hücrelerine doğrudan etki eder. Bu nedenle günlük yemeklerimize veya içeceğimize bir çay kaşığı zerdeçal ekleyerek tüketebiliriz.

KIRMIZI MEYVELER

Böğürtlen, karadut, ahududu, çilek, yabanmersini, kızılcık gibi kırmızı meyveler, diğer meyvelere göre daha fazla antioksidan içerir. Bu meyveler, hücre hasarını önleyen flavonoller, antosiyaninler ve quercetin gibi maddelerden zengindir. Bu sayede hafıza kaybının ilerlemesini yavaşlatan tek meyve grubudur. Kırmızı meyveleri ara öğünlerde, smoothielerde veya kahvaltılarda tüketebiliriz. Bir fincan taze kırmızı meyve, bir porsiyon meyveye eşittir.

ZİHİNSEL SAĞLIĞA İYİ GELEN BESİNLER:

Yumurta

Ceviz

Avokado

Balık

Kırmızı meyve ve sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler

Soğan

ZİHİN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN UZAK DURMAMIZ GEREKEN BESİNLER:

Alkol

İşlenmiş gıdalar

Çok tuzlu besinler

İşlenmiş proteinler

Fazla miktarda şeker

Zihinsel sağlığımızı korumak ve geliştirmek için yukarıda bahsettiğim besinleri beslenme programımıza dahil etmeliyiz. Ayrıca bu besinlerin organik olmasına da dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde zihinsel sağlığımızı iyileştirmeye çalışırken, zihinsel sağlığa zararlı olan kimyasallara, hormonlara ve pestisitlere maruz kalabiliriz. Bu nedenle tüm besinleri organik olarak tüketmeye özen göstermeliyiz.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele