Beyin hastalıklarına şifa olan ot ortaya çıktı

Beyin hastalıklarına şifa olan ot ortaya çıktı

Ban otu, doğal beslenmenin önem kazandığı günümüzde, sağlığa faydalı olduğu iddia edilen otlardan biridir. Ancak bu bitkinin hem uyuşturucu hem de zehirli etkileri olduğunu unutmamak gerekir.

Ban otu, patlıcangillerden bir bitkidir ve yol kenarları gibi gölgeli yerlerde yetişir. Boyu 80 santimetreye kadar uzayabilir.

Açık yeşil renkli ve beyaz tüylü bir bitkidir. Çiçekleri soluk sarı veya kırmızımsı mor renklidir. Meyveleri çok sayıda tohum içerir. Bu bitki evde kullanılmamalıdır.

Ban otunun bazı faydaları olduğu söylenir. Örneğin, kurutulup kaynatılan suyu romatizma ve siyatik ağrılarına iyi gelir.

Ayrıca sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır ve uyku ilaçlarında kullanılır. Tohumlarından ve yapraklarından çeşitli ilaçlar yapılabilir.

Ban otu titreme ve çarpıntıyı azaltır, uykusuzluk yapar ve keyif verir. Beyin hastalıkları, Kore hastalığı ve nikriste için de faydalı olduğu belirtilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele