Bacaklarda Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat !

Bacaklarda Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat !

Omurga sağlığında sık görülen bir sorun olan bel kayması, bel ağrısı ve bacaklarda uyuşma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, bel kayması hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Omurga Sağlığında Bel Kayması: Kadınlarda ve Erkeklerde Görülme Sıklığı Arasındaki Fark

Bel kayması, genellikle kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülen bir sağlık sorunudur. Bel ağrısı, bel kaymasının belirgin bir belirtisi olabilir ve birçok kişi tarafından bel ağrısıyla karıştırılabilir. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, bu konuda önemli bilgiler paylaştı.

İskelet Sistemi ve Omurga: Hareketimizi Sağlayan Yapılar

İskelet sistemi, vücudumuzun hareket etmesini sağlayan ve dış etkilere karşı direnç sağlayan bir yapıdır. Bu sistem, kemiklerden oluşur ve bizi taşıyan omurga kemikleri bu yapıların önemli bir parçasıdır. Omurga kemikleri, birbirlerini takip eden iç ve dış yüzeylere sahiptir. Bir omurga kemiğinin komşusu üzerinde kayması durumuna “Spondilolistezis” veya yaygın adıyla bel kayması denir. Bu durum, omurgadaki yer değişikliği nedeniyle spinal kanalı daraltarak sinire baskı yapabilir ve nörolojik semptomlara yol açabilir.

Bel Kaymasının Nedenleri ve Risk Faktörleri

Bel kayması, doğuştan olabileceği gibi düşme, kaza veya ağır doğum gibi olaylar sonucunda da meydana gelebilir. Doğuştan olan bel kaymaları genellikle gençlerde daha sık görülürken, 40 yaşın üzerindeki bireylerde travma veya kemik erimesi nedeniyle oluşabilir. Bu durumun en sık meydana geldiği yer ise bel omurlarının bulunduğu bölgedir.

Bel Kaymasının Belirtileri ve Etkileri

Bel kaymasının belirtileri arasında şunlar bulunabilir:

  • Bel ile birlikte her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma hissi
  • Bacaklarda hissizlik, adale gerginliği, güçsüzlük
  • Bel eğiminde artış veya yürümede aksaklık
  • Geceleri bacaklara sık sık kramp girmesi ve sık sık tutulması

Tedavi ve İyileşme Süreci

Bel kayması tanısı konulduktan sonra, bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır. Eğer bel kayması oluşmuş ve hareketsiz durumdaysa, müdahale edilmesi gerekmez. Ancak bel kayması hareketli ise, hastanın mutlaka ameliyat olması gerekebilir. Aksi takdirde, bu durum hastanın yaşamını olumsuz etkileyebilir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele