Astım ve veremde faydalı ot sıtmanın önünü alan ot ortaya çıktı. Basuru da bitiriyor

Astım ve veremde faydalı ot sıtmanın önünü alan ot ortaya çıktı. Basuru da bitiriyor

Sağlığımızı doğanın bize sunduğu gıdalarla koruyarak doğal ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirildiği biliniyor.

Sıtma ağacı, sıtmayı önleyen, basuru iyileştiren ve astım ile veremde yararlı olan bir bitki olmasıyla dikkat çekti.

Sıtma ağacı, Avusturalya’nın yerli bir ağacıdır ve Mersingiller familyasına aittir. Her mevsim yeşil kalır ve bazıları 150 m’ye kadar uzar. Nadiren çalı şeklinde görülür.

Çiçekleri beyaz-sarı ya da kırmızıdır. Meyvesi üstten dörder beşer parçaya bölünen bir kapsüldür. Odunu reçineli ve serttir.

Yaprakları uçucu yağ, reçine, acı madde ve tanen içerir. Uçucu yağı bol miktarda sineol barındırır. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişir. 160’dan çok çeşidi vardır.

Faydaları şunlardır:

Öksürüğü durdurur. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Boğaz ve burun enfeksiyonlarını iyileştirir.

Göğsü rahatlatır. Nezleye iyi gelir. Ateşi indirir. Vücudu güçlendirir. Bronşit ve diğer solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. İdrar yollarını arındırır. Astım ve veremde iyi gelir. Sıtmayı engeller. Basur nedeniyle oluşan rahatsızlıkları azaltır.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele