Asıl vitamin deposu ortaya çıktı. Sağlığınızı garantiliyor

Asıl vitamin deposu ortaya çıktı. Sağlığınızı garantiliyor

C vitamini, bağışıklık sistemimiz için hayati bir besindir. Soğuk algınlığına karşı koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendirici ve kalp-damar hastalıklarını önleyici birçok faydası vardır. C vitamini denince akla ilk portakal gelse de, aslında daha zengin kaynaklar mevcuttur.

Dolma biberler, bunlardan biridir. Dolma biberler, besin değerleri renklerine göre değişse de, hepsi yüksek miktarda C vitamini içerir.

Yeşil dolma biberlerinde ortalama 95 mg, kırmızı dolma biberlerinde ise yaklaşık 152 mg C vitamini vardır.

Sarı dolma biberleri ise C vitamini açısından çok zengindir. Bir adet sarı dolma biberi ortalama 341 mg C vitamini sağlar.

DOLMA BİBERİNİN SAĞLIĞA YARARLARI NELERDİR?

– C vitamini sayesinde vücutta biriken zararlı maddeleri idrar yoluyla atarak, antioksidan etki gösterir.

– Biber dolması, B vitamini kompleksine sahiptir. Bu da kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına, demir eksikliğinin giderilmesine ve anemi hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

– Hamilelikte bebeğin gelişimi ve annenin hormon dengesi için folat maddesi gereklidir. Biber dolması, folat maddesini karşılamak için iyi bir besindir.

– Biber dolması, mide asidini düzenleyerek, reflü ve ülser gibi rahatsızlıkları önler. Ayrıca sindirim sistemini rahatlatır.

– Biber dolması, K1 vitamini içerir. K1 vitamini, kemik gelişimine katkıda bulunur ve kanın pıhtılaşmasını sağlayarak, kan basıncını dengeler.

– Biber dolması, sinir sistemini güçlendirir. Bu da kişinin yorgunluk ve stres gibi sağlık sorunlarından uzak kalmasını sağlar. Biber dolması, E vitamini de içerir. E vitamini, vücudun enerji seviyesini yükseltir ve hücre yenilenmesine destek olur. Bu da cilt sağlığı için faydalıdır.

– Biber dolması, beta karoten içerir. Beta karoten, göz sağlığı için önemlidir. Göz korneasının incelmesini önler. Biber dolması, günlük beta karoten ihtiyacını karşılamak için en sağlıklı besindir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele