Araştırma: Köpek sahibi olan kız çocukları daha aktif

Araştırma: Köpek sahibi olan kız çocukları daha aktif

Batı Avustralya Üniversitesi ve Perth’teki Telethon Çocuk Enstitüsü’nün yaptığı çalışma, yaşları iki ile yedi arasında 600 çocuğu üç yıl boyunca takip etti.

Tüm aralıktaki araştırma döneminin herhangi bir türünde köpeği yoktu, 204’ünün tüm üç yıl boyunca bir köpeği vardı, 58’i araştırma boyunca bir köpek edinmişti ve 31 çocuk çalışabilmesi bir köpeğini kaybetmişti.​

Hareketsiz, ekran karşıtları ve fiziksel olarak aktif olarak süreleri süreler, bölgelerdeki parçaların kalçalarına kadar ivmeölçerler takip edilerek ölçüldü.

Sonuç olarak, köpek edinen kızların aktivitelerini ve oyunlarını günde 52 dakika artırdığını, köpeğini kaybeden kızların ise aynı aktivitelerini 62 dakika sürdürdüğünü tespit etti.

Katılan erkek çocuklar için rakamlar daha düşüktü ama yine de görülmeyen değerde bir artış vardı.

Baş araştırmacı Emma Adams, “Bulgularımız, ailede bir köpeğe sahip olan kişilerde sağlıklı hareketlerin devam ettiğini ve kronik hastalık riskinin artmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.” dedi.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele