Araştırma: Kırmızı şarapla ilgili o efsane çürütüldü

Araştırma: Kırmızı şarapla ilgili o efsane çürütüldü

Kırmızı şarabın kalp sağlığını iyileştirdiği fikri 1980’li yıllara dayanıyor. Ancak şimdi ABD’nin Ohio eyaletinde yer alan Cleveland Clinic’ten uzmanlar, şarabın faydalarının aksine sağlık için birçok zararının bulunduğunu öne sürdü.

Cleveland Clinic’ten kardiyolog Dr Leslie Cho, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, kırmızı şarabın aslında kalp sağlığına fayda sağlamadığını söyleyerek, “Bu inancı bırakmanın tam zamanı. Şarabın diğer alkol türlerinden daha az zararlı olduğuna dair iyi bir kanıt yok.”

“Hatta insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan daha yeni çalışmalar aslında kanser ve kalp hastalığı gibi riskleri artırabildiğini gösteriyor.” dedi.

ARAŞTIRMA İNSANLAR ÜZERİNDE DOĞRULANMADI

Kırmızı şarap, kalpteki kan damarlarının iç yüzeyini korumaya yardımcı olduğuna inanılan polifenol adı verilen bileşikleri içeriyor. Ancak faydasına yönelik araştırmalar yalnızca farelerde yapıldığı biliniyor.

Harvard’a bağlı Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde dahiliye uzmanı olan Dr Kenneth Mukamal’e göre, farelerde sağlığı iyileştiren dozlara eşdeğer bir miktar elde etmek için günde yüz ila bin bardak kırmızı şarap içmek gerekiyor.

New York Times’a konuşan uzmanlar da, kalp sağlığına faydaları olduğu iddia edilen gözlemsel çalışmaların geçerliliğini sorguladı.

Örneğin, kırmızı şarap tüketen bireyler genellikle daha sağlıklı beslenme ve yaşam tarzlarını sürdürürler ve bu da genel sağlıklarına katkıda bulunabilir. Bu, yalnızca kırmızı şarabın sağlık yararlarından sorumlu olduğu anlamına gelmez, daha ziyade kırmızı şarap tüketicisi olmakla bağlantılı yaşam tarzının sorumlu olduğu anlamına gelir.

Aralarında Dünya Sağlık Örgütü’nün de bulunduğu önde gelen sağlık otoriteleri, ‘Alkol tüketiminin hiçbir düzeyi sağlığımız açısından güvenli değildir’ görüşünü savunuyor.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele