Antep Fıstığının kabukları bile yararlı

Antep Fıstığının kabukları bile yararlı

Düşük kalorili:
Antep fıstığı, diğer kabuklu yemişlere göre daha düşük kalori içerir. 30 gram Antep fıstığı yaklaşık 60 kaloriye denk gelir .

Kolesterol dostu:
Antep fıstığı, hiç kolesterol içermediği için kalp dostudur. Ayrıca kan kolesterol seviyesini düşürerek koroner kalp hastalıkları riskini azaltır .

Cilt sağlığı:

Antep fıstığı, belirgin miktarda çoklu ve tekli doymamış yağ asitlerini içerdiği için cildi doğal yoldan nemlendirmeye yardımcı olur ve yaşlanma karşıtı etki gösterir .

Damar sağlığı:
Antep fıstığı, L-arjinin aminoasidi açısından zengindir. Bu sayede damar sağlığının geliştirilmesinde önemli bir rol oynar. L-arjinin aminoasidi vücutta nitrik oksite dönüştürülerek kan damarlarınızı genişletmeye, dolayısıyla kan basıncınızı düzenlemeye yardımcı olur .

Antioksidan:
Antep fıstığı, diğer kuruyemişlerden daha fazla antioksidan içerir. Özellikle göz sağlığı için önemli olan lutein ve zeaksantini en çok içeren kuruyemiştir. Bunların dışında Antep fıstığı, kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlayan antioksidanlardan polifenol ve tokoferolü de içerir .

Ayrıca Antep fıstığının kabukları, kabuklarını açarken harcadığınız enerji sayesinde metabolizmanızı hızlandırarak kalori yakmanıza yardımcı olabilirler.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele