Alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri neler?

Alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri neler?

Alerjik rinitte çevresel faktörlere dikkat çekmek, şehir planlamasında çevresel sağlığı gözetmek ve bireylere düzenli kontrollerle alerjik rinitin etkilerini hafifletme konusunda destek sağlamak, bu konuda atılacak adımlar arasındadır. Peki, alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri neler?

ALERJİK RİNİT NEDİR?

Alerjik rinit, genellikle burun içindeki mukoza tabakanın bir alerjene karşı tepki vermesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Alerjenlere maruz kalma, genellikle kişinin çevresindeki havada bulunan toz, polen, küf sporları, evcil hayvan tüyleri gibi maddelerle ilişkilidir. Alerjik rinit, genellikle “saman nezlesi” olarak da adlandırılır.

Alerjik rinit, genellikle alerji testleri ve semptomların değerlendirilmesiyle tanı konur. Tedavi genellikle alerjenlerden kaçınma, antihistaminik ilaçlar, burun spreyleri ve diğer ilaçlarla semptomların kontrol altına alınmasını içerebilir. Ayrıca, immünoterapi (alerji aşısı) gibi uzun vadeli tedavi seçenekleri de düşünülebilir.

ALERJİK RİNİT BELİRTİLERİ NELER?

Alerjik rinitin belirtileri arasında burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, kaşıntılı ve sulanan gözler, boğazda kaşıntı, öksürük gibi semptomlar bulunabilir. Bu belirtiler genellikle mevsimlere bağlı olarak artabilir, özellikle polen sezonlarında daha belirgin hale gelebilir.

Ayrıca alerjik rinitte yorgunluk ve halsizlik, baş ağrısı da meydana gelmektedir.

Bu belirtiler genellikle alerjenlere maruz kaldıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve alerjenle temas sona erdikten sonra azalabilir. Ayrıca, belirtiler genellikle mevsimsel değişikliklere veya belirli alerjenlere maruz kalma durumlarına bağlı olarak artabilir veya azalabilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele