Akşam yemeğiniz belirtileri gösteriyor: Kanser riski taşıyor

Akşam yemeğiniz belirtileri gösteriyor: Kanser riski taşıyor

Tıpta 200’den fazla farklı kanser türü sayılıyor ve bazılarının belirtileri diğerlerinden daha belirgin. Ancak yiyecekleri nasıl tükettiğinizle ilgili açık bir uyarı işareti olan ve asla göz ardı edilmemesi gereken bir takım belirtiler bulunuyor. İşte yemek masasında oturduğunuzda göz ardı etmemeniz gereken üç temel kanser belirtisi…

İŞTAH KAYBI YAŞAMAK

Kanser hastalarına ve ailelerine destek sağlayan önde gelen yardım kuruluşu Macmillan , bazı genel belirtilerin beslenme şeklimizi etkileyebileceğini söyledi. Dikkat edilmesi gerekenlerden ilki iştah kaybıdır. Her zamanki kadar yemek yemek istemiyorsanız veya çabuk doyuyorsanız, doktorunuzla konuşmanızda fayda var.

YUTKUNMA VE ÇİĞNEMEDE ZORLUK YAŞAMAK

Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise yutkunmada, çiğnemede zorluk yaşamanız veya boğazınıza bir şeyin takıldığını hissetmenizdir.

UZUN SÜRELİ HAZIMSIZLIK VE MİDE YANMASI

Son olarak, eğer üç hafta veya daha uzun süre boyunca hazımsızlık veya mide yanması geliştirirseniz veya aşırı derecede acı veriyorsa, bu aynı zamanda bir uyarı işareti de olabilir. Ancak bol miktarda baharatlı yemek yedikten sonra bunun normal olduğunu unutmamakta fayda var.

Macmillan ayrıca akşam yemeği saatinin, olağandışı sorunlara dikkat etmek için günün önemli bir zamanı olduğunu da tavsiye ediyor. Ayrıca şişkin veya şişmiş bir karnınız varsa doktorunuzla konuşmalısınız. Özellikle tekrar tekrar oluyor veya uzun sürüyor. Şişkinlik birçok durumun belirtisidir ancak yumurtalıklar, fallop tüpleri veya karın zarı gibi bazı kanser türlerinde de görülür.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele