Akılalmaz Uygulama: Genç Bir Kadının Evde Denediği TikTok Önerisi Yüzünden Hayatı Karardı

Akılalmaz Uygulama: Genç Bir Kadının Evde Denediği TikTok Önerisi Yüzünden Hayatı Karardı

TikTok’ta ispatı olmayan uygulamalar insanların sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Zira pek çok TikTok kullanıcısı, dayanağı ve uzmanlık bilgisi olmadan sosyal medya kullanıcılarına sağlık tavsiyesi veriyor. Bunları uygulayanlar ise bazı tehlikelerle karşılaşabiliyor. İşte bu duruma bir örnek de İsrail’de yaşandı. Genç bir kadın bir Tiktok tavsiyesini uyguladı ve görme yetisinden oldu. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/695076/…

TikTok’ta paylaşılan videolarda yer alan uygulamaları denemek bazen tehlikeli olabiliyor. Bu uygulamalar konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan insanların hayatlarını tehdit edebiliyor. Özellikle de sağlık açısından.

TikTok’taki uygulamaların her zaman sağlıklı olmayacağını bize gösteren olaylardan biri de İsrail’de meydana geldi. Independent’te yer alan bir habere göre İsrailli bir kadın TikTok’ta karşısına çıkan bir öneriyi uygulayınca görme yetisini kaybetti.

Yerel İsrail haber sitelerinde de yayınlanan habere göre 25 yaşındaki Rachel isimli bir kadın, Tiktok’ta izlediği ‘güneşe yarım saat doğrudan bakma’ tavsiyesini uyguladı. Ancak bu uygulamanın sonu kötü bitti.

Bahsi geçen TikTok videosu, güneşe doğrudan bakmanın insan vücudunu güneş enerjisiyle doldurduğunu ve sağlığa faydalı olduğunu iddia ediyordu. Videoyu paylaşan kişi, iddiasını desteklemek için ise akıllara gelmeyecek -gelmiş ama- bir komplo teorisine başvuruyordu.

Paylaşımcı, eski Mısırlıların güneşin insana enerji verdiği sırrını kendisinin bildiğini ve tüm dünyadaki hükümetlerin bunu insanlardan sakladığını iddia ediyordu.

Tabii bu tavsiyeye ve teoriye inanan genç kadın ise uzun süre güneşe bakmaya başladı ve zamanla görüş açısının tam merkezinde siyah bir nokta oluşmaya başladı. Rachel yaşadığı bu talihsiz deneyimi şu sözlerle açıklıyor: “İlk olarak bunun geçici bir şey olduğunu düşündüm ve güneşe bakmamla bağlantılı olduğunu anlamadım.”

Rachel’in tedavisini üstlenen doktor ise genç kadının başına gelenler için şunları söylüyor:

‘Eğer karşısında bir insan durursa onun yüzünün bazı bölümlerini artık göremeyecek. Film izlerken, kitap okurken, ekran başındayken sadece bazı bölümleri görebilecek. Rachel’in odak yeteneği kalıcı olarak bozulduğu için artık sadece gözünün kenarlarıyla görebilecek. Gözündeki hasar maalesef geri döndürülemez’ dedi.

Peki TikTok’ta görüp uyguladığınız bir öneri yüzünden sizin başınıza kötü şeyler geldi mi? Yorumlara buyrun!

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele