AK Parti’den kanun teklifi: İlaçlarda fiyat ibaresi kalkıyor

AK Parti’den kanun teklifi: İlaçlarda fiyat ibaresi kalkıyor

ANKARA – AK Parti, sağlık alanında bazı düzenlemelerin öngörüldüğü ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis’e sundu. 28 maddelik teklif Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşüldükten sonra Genel Kurul’un gündemine gelecek.

EBELERİN GÖREV ALANLARI DÜZENLENİYOR

Diş muayenehanelerinde bir diş tabibi istihdam edilmesini, ebelerin görevlerine ilişkin düzenleme yapılması ve ebelere küçük tıbbi müdahalelerde bulunma yetkisi verilmesini düzenleyen teklif ayrıca ilaç sektöründe faaliyet gösteren müteşebbislerin taşıması gereken nitelik ve koşulların Sağlık Bakanlığınca belirlenmesi öngörülmektedir.

İLAÇLARIN RUHSATLANDIRILMA SÜRECİ HIZLANIYOR

İlaçların ruhsatlandırılma süreçlerinin hızlandırmasına ilişkin düzenlemeler de içeren teklif ayrıca
ilaçların ruhsatlandırma süresi olarak Sağlık Bakanlığına tanınan 2 aylık sürenin kaldırılması ve Bakanlığın süre ile bağlı olmaması öngörülüyor.

İLAÇLARDA FİYAT BULUNMASI ŞARTI KALDIRILIYOR

Teklifle ayrıca ilaç ambalajlarında fiyat bulunması zorunluluğu da kaldırılıyor. İlgili maddenin gerekçesinde “İlaçların fiyatı raf ömrü boyunca kısa sürelerde çeşitli sebeplerle değişkenlik gösterebilmektedir. Beşeri tıbbi ürün üzerinde yer alan karekodun okutulması ile fiyat bilgisine ulaşılabilmesi mümkün olduğundan beşeri tıbbi ürünün sekonder ambalajında ayrıca sabit fiyat bilgisinin yer almasına gerek görülmemekte ve bu nedenle “fiyat” ibaresi metinden çıkarılmaktadır” ifadesi kullanılıyor.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL SAYISI ARTIYOR

Sözleşmeli personel sayısının artırılmasını öngören teklifte, “Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde personel istihdamını teşvik etmek, Devlet hizmeti yükümlülük süresini tamamlayan tabip ve uzman tabiplerin bulundukları yerde hizmete devam etmelerini teşvik ederek kamu sağlık hizmetlerinde devamlılığı sağlamak gayesiyle sözleşmeli pozisyon sayısı artırılmaktadır” denildi.

Bu kapsamda sözleşmeli pozisyon sayısının 27 binden 36 bine çıkarılacağı ifade edildi.

(HABER MERKEZİ)

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele