Ağrıkesen şifalı bitkiler hangileri

Ağrıkesen şifalı bitkiler hangileri

Doğada, ağrı kesici ilaçlara alternatif olarak kullanılabilecek bazı bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkiler, hem doğal hem de ekonomik olmaları nedeniyle tercih edilebilir. İşte ağrı kesici özelliği olan bitkiler ve nasıl kullanılması gerektiği…

AĞRIKESEN BİTKİLER VE KULLANIM ŞEKİLLERİ

PELESENK ODUNU, selvi kozağı ile birlikte kaynatılarak ağrı kesici bir çay haline getirilebilir. Bu çay, bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilebilir. Pelesenk odunu, baş ağrısı, diş ağrısı ve adet ağrısı gibi ağrılara iyi gelir. Ancak, hamilelerin ve böbrek hastalarının kullanmaması gerekir. Kına kına kabuğu, selvi kozalağı ile birlikte kaynatılarak ağrı kesici bir çay haline getirilebilir. Bu çay, bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilebilir.

KINA KINA KABUĞU, romatizma, siyatik ve gut gibi ağrılara iyi gelir. Ancak, kan sulandırıcı ilaç kullananların ve mide rahatsızlığı olanların kullanmaması gerekir. Keten tohumu, öğütülerek bal ile karıştırılarak ağrı kesici bir macun haline getirilebilir. Bu macun, günde 1-2 tatlı kaşığı yenilebilir.

KETEN TOHUMU, kas ağrısı, eklem ağrısı ve bağırsak ağrısı gibi ağrılara iyi gelir. Ayrıca, sindirimi ve bağışıklığı da destekler. Ancak, hamilelerin ve alerjisi olanların kullanmaması gerekir. Karabaş otu, kaynatılarak ağrı kesici bir çay haline getirilebilir. Bu çay, bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilebilir.

KARABAŞ OTU, migren, sinüzit ve nevralji gibi ağrılara iyi gelir. Ayrıca, stresi ve uykusuzluğu da azaltır. Ancak, tansiyonu düşüren ilaç kullananların ve epilepsi hastalarının kullanmaması gerekir. Kimyon, bal ve sirke ile karıştırılarak ağrı kesici bir şurup haline getirilebilir. Bu şurup, günde 1-2 yemek kaşığı içilebilir. Kimyon, gazdan kaynaklanan kulunç ve romatizma ağrısını geçirir. Ayrıca, hazmı ve solunumu da kolaylaştırır. Ancak, hamilelerin ve mide ülseri olanların kullanmaması gerekir. Komar yaprağı, su ve zeytinyağı ile kaynatılarak ağrı kesici bir yağ haline getirilebilir. Bu yağ, süzüldükten sonra romatizmal ve yel ağrılarına masaj yapmak için kullanılabilir. Komar yaprağı, kasları gevşetir ve iltihabı azaltır. Ancak, ciltte alerjik reaksiyona neden olabileceği için önce küçük bir bölgede test etmek gerekir.

SÖĞÜT AĞACI, içinde salisilik asit bulundurduğu için iyi bir ağrı kesicidir. Söğüt kabuğu, kaynatılarak ağrı kesici bir çay haline getirilebilir. Bu çay, bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilebilir. Söğüt kabuğu, ateş, iltihap ve ağrı gibi belirtileri azaltır. Ancak, aspirin alerjisi olanların ve kanama bozukluğu olanların kullanmaması gerekir.

SERVİ KOZALAĞI, az kavak yaprağı ve söğüt yaprağı ile birlikte kaynatılarak ağrı kesici bir çay haline getirilebilir. Bu çay, bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilebilir. Servi kozalağı, karın ağrısı, baş ağrısı ve romatizmal ağrıları giderir. Ayrıca, idrar söktürür ve terletir. Ancak, hamilelerin ve böbrek hastalarının kullanmaması gerekir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele