Ağrı kesiciler böbreğe zarar verir mi

Ağrı kesiciler böbreğe zarar verir mi

Türkiye, dünyada böbrek yetersizliği en çok artan ülkelerden biri. Uzmanlar, ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımının böbrek yapısına zarar vererek böbrek yetersizliğine yol açtığını ifade ediyor. Prof. Dr. Sedat Üstündağ, diyaliz veya nakil yapılmazsa yaşamını yitirme tehlikesi olan hasta sayısının Türkiye’de her gün arttığını söyledi.

BÖBREK HASTALIKLARI NE KADAR ARTTI

Prof. Dr. Sedat Üstündağ, “1990’lı yılların sonlarında Türkiye’de son evre böbrek hastası, yani diyaliz veya nakil olmadan yaşayamayacak durumda olan hastaların sayısı 1 milyonda yaklaşık 300-350 kişi civarındaydı. Bugün son rakamlara göre 1 milyonda 1.000 kişi civarında. 20 yıllık süreçte Türkiye’de son evre böbrek hastalığı, nakil ve diyaliz olmadan yaşayamayacak hastaların oranı 3 kat artmış durumda.” diye anlattı.

Yaşam kalitesini düşüren önemli hastalıkların risk faktörü olan obezitenin böbrek hastalığının oluşmasında önemli bir rol oynadığına işaret eden Üstündağ, “Kilo problemi tek başına böbreği etkileyen bir faktördür. Hareketsiz yaşamın yaygınlaşması ve işlenmiş hazır gıdalarla beslenmenin artması obeziteyi getiriyor.” dedi.

AĞRI KESİCİLER BÖBREĞE ZARAR VERİYOR

Prof. Üstündağ, ağrı kesicilerin çoğunun da böbreğe zarar verdiğini, kadınların daha çok ağrı kesici kullandığına dikkat çekti. Ağrı kesicilerin bilinçli ve kontrollü şekilde kullanılmadığını ve bunun hastalarda böbrek yetersizliğinin ortaya çıkmasına sebep olduğunu aktaran Üstündağ, şu bilgileri paylaştı:

“Ağrı kesicilerin birçoğu böbreğe zarar veriyor. Ağrı kesicilerin çok kullanılması böbrek yapısını bozuyor. Bir insan ömrü boyunca bir kilogram ağrı kesici tüketirse onun böbrekleri kesinlikle belli bir derecede zarar görür. Eğer 2-3 kilogram ağrı kesici ilaç tüketirse, bu hastalarda son evre böbrek hastalığı görülür. Bu hastalar yaşamak için nakil veya diyaliz tedavisi almak zorunda kalır. Ortalama bir ağrı kesicinin yarım gram olduğunu varsayarsak, günde bir tane kullanıldığında yılda yaklaşık 200 gram kullanılmış olur. Bunu sürdürdüğünüzde 5 sene sonra kesinlikle böbreğinizi bozmuş olursunuz.”

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele