Ağrı kesici dehşeti: Hastalar ölüm ve amputasyonla karşı karşıya

Ağrı kesici dehşeti: Hastalar ölüm ve amputasyonla karşı karşıya

İspanya’da yaşayan İrlandalı bir kadın, uygulanan tedavinin ardından septik şoka girdiğini ve derisinin “çürümeye” başladığını anlatarak şaşkınlık yarattı. Talihsiz kadının ayaklarının ve parmaklarının bir kısmı kesilirken doktorlar semptomlarını kullanılan ilaca bağladı.

69 yaşındaki hasta, omuz ağrısı nedeniyle, “doktorların talimatına uyarak” ilacı aldıktan sonra neredeyse hayatını kaybedeceğini belirtti.

Kadına, “et yiyen hastalık” olarak bilinen Nekrotizan Fasiit nedeniyle çene enfeksiyonu teşhisi konuldu.

Nekrotik dokunun yanı sıra bazı bezler ve kasların alınması için boynundan dört ameliyat geçirmek zorunda kalan kadının boynunda büyük bir yara izi kaldı ve şekil bozukluğu yaşadı.

Yaşadıklarıyla ilgili konuşan kadın, “Artık bir enkaz gibi görünüyorum, hissediyorum ve iyileşmem çok uzun zaman alacak ama bir daha asla aynı olmayacağım. Bu korkunç deneyimden sonra henüz bitmemiş uzun bir tıbbi ve duygusal sorun listem var. Hayatım artık berbat, kalitesiz ve sürekli bir acı var, artık aynada kendimi tanıyamıyorum!” şeklinde konuştu.

KULLANILMAYA DEVAM EDİYOR

Söz konusu ağrı kesici, dünya çapında 40’tan fazla ülkede yasaklandı ancak İspanya’daki doktorlar arasında hala popüler olmaya devam ediyor.

İlaç; beyaz kan hücrelerini yok eden, sepsis riskini artıran ve hatta organ yetmezliğini ve diğer korkunç komplikasyonları tetikleyen, agranülositoz olarak bilinen bir duruma neden olabiliyor.

Son yıllarda İspanya’da yaşayan yüzlerce göçmen, söz konusu ilacın korkunç yan etkilerinden bahsederek kullanılan kişiler üzerinde ölümcül olabileceğini söyledi.

Ağrı kesici ilacın karşıtı kampanyalar düzenleyen Cristina Garcia del Campo, geçtiğimiz ay, omuz ağrısı nedeniyle aynı ilaç reçete edildikten sadece dört gün sonra ölen İngiliz Mark Brooks’a dikkat çekti.

Campo, 2016’dan bu yana ilaç verildikten sonra yaklaşık 40 Britanyalının öldüğünü bildiğini ve gerçek sayının çok daha yüksek olabileceğini ekledi.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele