Ağız bölgesinde iyileşmeyen yaralara karşı uyarılar. İhmale gelmiyor

Ağız bölgesinde iyileşmeyen yaralara karşı uyarılar. İhmale gelmiyor

AIDS hastalarında diş etlerinde ciddi sorunlar ortaya çıkar. Diş eti iltihabı (gingivitis) neredeyse bütün AIDS’li kişilerde görülür. Diş eti sorunları acılı ve bol kanamalıdır.

Ağız içinde damakta genellikle mor-kahverengi, ağrısız yaralar HIV belirtisi olabilir.

HPV virüsü denen Papillom virüsü, ağızda karnabahar benzeri yaralar yapabilir.

Baş ve boyun bölgesi, vücuttaki damarların en yoğun olduğu yerdir. Bu bölgede kötücül yapılar oluşursa, lenf sistemi aracılığıyla vücudun başka yerlerine sıçrama olasılığı çok fazladır.

DİKKAT EDİLMELİDİR

Ağızda 3 haftadan uzun süren, iyileşmeyen, sürekli kanayan yaralara önem verilmeli ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Kanser hastalığı, vücudun iyileşme mekanizmasını bozar ve hücrelerin kontrolsüz bölünmesine neden olur. Bu yüzden bu durum kanserin işareti olabilir.

Eğer ağzınızda şiddetli bir kuruluk varsa, bunun nedeni kullandığınız bir ilaç olabileceği gibi, salgı bezlerini etkileyen sjögren sendromunun göstergesi de olabilir.

Ağız içindeki tükürük, dişleri temizlerken, diş çürümesini önlemede de rol oynar. Bu nedenle azalan tükürük salgısı, diş çürümesi riskini artırır.

Bu da yoğun çürük sorunlarının bir nedeni olabilir. Diş etleri, çene kemiğinden kan alır ve beslenir. Sağlıklı diş etleri mercan pembesi renktedir. Solgun bir diş eti rengi, anemi (kansızlık) hastalığına işaret edebilir.

Dişlerdeki aşırı aşınma, mide asidinin ağıza gelmesi durumunu gösterir. Bu durum, reflü ve bulimia hastalıklarını akla getirir.

Reflü, mide kapakçığının tam kapanmaması ve mide asidinin bu açıklıktan ağıza kaçması durumudur.

Mide asidi çok güçlü bir asittir ve dişlere temas ettiğinde dişleri aşındırabilir. Bulimia ise, kişinin yedikten sonra kusarak yediklerini çıkarması durumudur. Bu durumda da mide asidi dişlerle sık temas halindedir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele