Addison hastalığının nedenleri nelerdir

Addison hastalığının nedenleri nelerdir

Addison nedir

Doç. Dr. Berna İmge Aydoğan, Addison hastalığı hakkında çok önemli bilgiler paylaştı ve uyarılarda bulundu. Addison, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen nadir bir hastalıktır. Hormon salgılamakla görevli olan iki böbrek üstü bezinin yeterince çalışmamasından kaynaklanan bir durumdur. Addison hastalığı, adrenal yetmezlik olarak da bilinir. Doç. Dr. Berna İmge Aydoğan, Addison hastalığı hakkında şunları söyledi:

İŞTE BELİRTİLERİ

Addison hastalığının en sık görülen belirtilerinden biri de kadınlarda koltuk altı ve genital bölge kıllarında azalmadır. Bazı durumlarda belirtiler hayatı tehdit edecek kadar şiddetli olabilir. Bu duruma “adrenal kriz” denir. Ciltte özellikle yüz, boyun, dudak içi gibi yerlerde renk koyulaşması olur.

Diğer belirtiler ise şöyle:

Kas-eklem ağrıları, Depresyon ve stres, Kusma, Karın ağrısı, Sinirlilik, Halsizlik, Güçsüzlük, Bulantı, Tuz isteği, Baş dönmesi, İshal,

Adrenal krizdeki belirtiler ise şöyle:

Bayılma, Yüksek ateş, Güçsüzlük, Karın ağrısı, Bilinç kaybı, Bulantı-kusma.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele