ABD ve Çin kuş gribini daha bulaşıcı ve ölümcül yapmak için çalışıyor

ABD ve Çin kuş gribini daha bulaşıcı ve ölümcül yapmak için çalışıyor

ABD hükümeti, Çinli bilim insanlarıyla işbirliği içinde oldukları tehlikeli kuş gribi virüsleri üzerinde “işlev kazanımı deneylerini” finanse etmek için 1 milyon dolarlık fon oluşturdu.

Araştırma belgelerine göre, çalışma ördek ve kazları farklı tür virüslerle enfekte ederek virüsleri daha bulaşıcı hale getirmeyi ve virüslerin “memeli konakçılara sıçrama” potansiyelini incelemeyi içeriyor.

Deney ABD Tarım Bakanlığı tarafından finanse ediliyor.

Bu tür araştırmalar 2022’de kısıtlandı ve şüpheli Çin deneylerinin Covid salgınını başlatmış olabileceğine dair artan endişelere rağmen gerçekleştirilecek.

Belgeler, kuş virüsü araştırması için finansmanın Nisan 2021’de başladığını ve Mart 2026’ya kadar devam etmesinin planlandığını gösteriyor.

Araştırmacıların üzerinde çalışacağı belirli virüsler arasında “H5NX, H7N9 ve H9N2” yer alıyor.

2023’te yapılan bir araştırma, “H5NX” virüslerini insanlarda nörolojik komplikasyonlara neden olma yeteneği nedeniyle “son derece patojenik” olarak tanımladı.

“H7N9” türü ilk olarak Mart 2013’te Çin’de insanlara ve hayvanlara bulaştı ve Dünya Sağlık Örgütü bunun endişe verici olduğunu çünkü “hastaların çoğunun ciddi şekilde hastalandığını” açıkladı.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele