45 yaşında olanlar mutlaka yaptırmalı. Uzmanı uyarılarını açıkladı

45 yaşında olanlar mutlaka yaptırmalı. Uzmanı uyarılarını açıkladı

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ersin Atabey, prostat kanserinin üç önemli risk faktörünün yaş, ırk ve genetik olduğunu vurguladı. “Araştırmalar, prostat kanserinin ailevi bir yatkınlık taşıdığını ortaya koymuştur. Bu yüzden, aile geçmişinde prostat kanseri olanlar, 45 yaşından sonra daha sık kontrol yaptırmalıdır” diye konuştu.

Op. Dr. Ersin Atabey, prostat kanserinin, prostat bezinin hücrelerinin anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyümesiyle oluşan kötücül bir tümör olduğunu söyledi.

Op. Dr. Atabey, prostat kanserinin yüzde 98’inin 50 yaş üstü erkeklerde görüldüğünü belirterek, “Prostat kanseri, iyi huylu prostat büyümesiyle aynı yaş grubunu etkilese de, bununla ilgili bir hastalık değildir. Çoğu zaman, ilerlemiş evrelere gelene kadar hiçbir belirti göstermez” dedi.

Op. Dr. Ersin Atabey, prostat kanserinin tek bir nedeninin olmadığını, ancak yaş, ırk ve genetik gibi üç kesin risk faktörünün bilindiğini ifade etti.

Op. Dr. Ersin Atabey, “Hastalık, erken aşamada hiçbir semptom veya bulgu vermemektedir. Bu yüzden, 50 yaşından büyük her erkeğin, idrarla ilgili problemi olsa da olmasa da, yılda en az bir kez üroloji uzmanına başvurması tavsiye edilmektedir. Ayrıca, ailesinde prostat kanseri olan erkekler, 45 yaşından itibaren prostat muayenesi yaptırmalıdır” şeklinde değerlendirdi.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele